IT Support & Operations
Rekrytering och konsulter inom IT-support, infrastruktur, systemadministration, molntjänster och IT-drift.
2021 börjar lida mot sitt slut och vad passar väl bättre då än att sammanfatta året som gått och samtidigt passa på att blicka framåt mot 2022. Jag tror att vi är många som kan skriva under på att det varit ett intensivt år och att lite julledighet är väldigt välkommet i år. Vi har tagit ett snack med Josefine Lindborg, Peter Hessing, Martin Jensäter och Linda Mukka på Wise IT som har stenkoll på allt som händer i tech-branschen. Självklart passar vi på att fånga in deras bästa tips till dig som vill attrahera IT specialister.

Min uppfattning är att det snackas mycket om att bryta vanemönster. Hur var det innan pandemin och hur är det nu? Jag upplever att man ställer nya frågor när det kommer till att byta jobb och att man värderar andra saker. Som rekryterare blir jag glad över det!
Peter: Framför allt skulle jag säga; medvetenheten om hur het IT marknaden är! Även kandidaterna är medvetna om att det finns stor efterfrågan, vilket gör att kandidaterna ”inte har bråttom” att gå till något nytt om inte allt stämmer och att de kan sitta lite ”lugnt i båten”.
Men den största förändringen är helt klart förväntningen av att kunna arbeta ”remote”! Detta är något som många företag har fått ta fram nya policies för snabbt, då man förstår att detta är något man i de flesta fall måste erbjuda för att få nya kollegor. Jag tar framförallt med mig hur allt snabbt kan ändras och hur anpassningsbara vi faktiskt är när vi måste! Hoppas att vi inte glömmer det igen…

Det pratas mycket om den enorma kompetensbristen inom IT-branschen och hur svårt det är att attrahera vissa typer av kompetenser.
Linda: Under året har vi lärt oss att det fungerar bra att arbeta på distans. Vi har börjat att se fördelarna med distansarbete, gärna i kombination med arbeta på plats på kontoret. Känslan är att de allra flesta vill ha en kombination av distansarbete och att vara fysiskt på plats.
Just nu är det många som vill ha specialister som hjälper till med organisationers digitaliseringsresa. Det pratas mycket om hur organisationer behöver anpassa sig efter kandidaternas krav för att vara en attraktiv arbetsgivare.
Josefine: Jag tror vi kommer få se en het men annan typ av arbetsmarknad. Förr var det arbetsgivarens marknad, men nu är det helt klart kandidaternas marknad och företagen måste inse det. Att öppna nya dörrar och tänka utanför boxen kommer under 2022 vara den avgörande skillnaden mellan de företag som lyckas locka till sig rätt kandidater och få dom att byta jobb och de som misslyckas.

Martin: Jag är övertygad om att vi kommer få se företagen ha en flexiblare policy vad gäller hemarbete och vara på kontor!

Stockholm
Göteborg
Malmö
Helsingfors
Är du kandidat och söker nytt jobb? Connecta med oss här!
Genom att skicka formuläret godkänner du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med vår Privacy Policy.